Geodeetilised mõõdistustööd ehitusel –

kuidas tagada täpsus ja kvaliteet?

ehitusgeodeesia

Miks on geodeetilised mõõdistustööd ehituses kriitilise tähtsusega?

Ehitusprotsess ei alga ainult koppade maasse löömisega – see algab täpsete mõõdistusandmete kogumisega. Geodeet tagab, et kõik toimub projekti järgi, millimeetrise täpsusega. Kui mõõdistustööd on ebatäpsed või tegemata, võivad tulemuseks olla valesse kohta ehitatud hooned, konstruktsioonivead, kallid vigade parandused või isegi ehituslubade probleemid.

Milliseid geodeetilisi töid tehakse ehituse käigus?

  • Ehitise asendiplaani koostamine

Ehitus algab tihti topograafilise mõõdistuse ja asendiplaani koostamisega, mille põhjal projekteerija saab määrata hoone täpse asukoha.

  • Telgede ja nurkade märgistus

Geodeet märgib ehitusplatsil hoone teljed, nurgapunktid, vundamendi kontuurid – see võimaldab ehitajal alustada töödega täpselt.

  • Korrus-korruselt kontrollmõõdistused

Iga ehitusetapi järel teostatakse kontrollmõõdistus – veendumaks, et seinad, sambad ja muud konstruktsioonid paiknevad korrektselt.

  • Tehnovõrkude ja trasside mõõdistus

Soojus-, vee-, elektri- ja sidevõrkude rajamisel tehakse täpsed märgistus- ja mõõdistustööd, et tagada süsteemide vastavus projektile ja ohutusnõuetele.

  • Valminud objekti teostusmõõdistus

Pärast ehituse lõppu koostab geodeet teostusjoonised, mis on vajalikud kasutusloa saamiseks ja tulevaseks haldamiseks.

Kuidas tagada geodeetiliste tööde täpsus ja kvaliteet?

  1. Kasuta professionaalset geodeeti

Väldi juhutegijaid. Otsi geodeet, kes omab kutsetunnistust, kasutab kaasaegseid mõõteseadmeid (GPS, tahhümeeter, laserskanner) ning tunneb kohalikke ehitusstandardeid.

  1. Too geodeet projekti varakult

Mida varem kaasad geodeedi, seda paremini saab ta planeerida ja vältida hilisemaid vigu.

  1. Tee geodeetiline kontroll iga suurema etapi järel

See aitab vältida hälbeid ja probleeme enne, kui need muutuvad kulukateks ehitusvigadeks.

  1. Dokumenteeri kõik tööd korrektselt

Tööde käigus peab geodeet koostama mõõdistusdokumentatsiooni, mida saab vajadusel esitada nii ehitusjärelevalvele kui kasutusloa taotlemisel.

Praktiline näide: kui geodeet päästis ehitaja eelarve

Ühes projektis oli vundamendiplaani märgistamisel 2,5 cm hälve, mida keegi ei märganud. Geodeedi tehtud kontrollmõõdistus enne betoonitöid aitas vea avastada ning betoonivalu lükati edasi – säästes ehitajale tuhandeid eurosid vigade parandustelt.

Kokkuvõte – täpne geodeetiline töö = kindel ehitustulemus

Geodeetilised mõõdistustööd ei ole lisakulu, vaid investeering ehituse täpsusesse ja kvaliteeti. Olgu tegemist eramajaga või keeruka ärihoonega – täpne geodeetiline info on sinu projektile kindel vundament.

📞 Kas vajad kogenud geodeeti oma ehitusprojektile? Võta meiega ühendust – anname nõu ja koostame tööplaani sinu objekti jaoks!

Kogenud geodeedid

Ettevõttes töötavad geodeedid on oma eriala head spetsialistid, olles kvalifikatsiooni ja kogemused omandanud pikkade aastate vältel – meeskonna keskmine erialane kogemus 20 tööaastat.

Töid teostame üle terve Eesti.

Töid teostame nii ettevõtetele, kui eraisikutele üle terve Eesti. Olenemata asukohast võtke meiga julgelt ühendust ja leiame sobiva lahenduse.

Professionaalseid seadmeid

Oma töös kasutame vaid professionaalseid seadmeid firmalt Trimble ja GPS-seadmeid – Trimble S3 ja S6, GNSS seadmeid 5800 ja R8-2.

Küsimuste ja hinnapäringute korral võtke meiega ühendust!

Scroll to Top